Lendacký mládežnícky šach v sezóne 2016/2017

Po skončení školského roka nastáva čas bilancovania a hodnotenia. Ponúkam teda obzretie sa za výsledkami našej šachovej mládeže.

Základom účinkovania šachistov na turnajoch je pravidelná krúžková činnosť. Už niekoľko rokov pracuje v CVČ šachový krúžok pre žiakov  ZŠ. V uplynulom roku bolo v krúžku zapísaných 29 žiakov. Stretávali sme sa každý piatok. Žiaci boli rozdelení do skupín na základe výkonnosti. Niektorí po čase odišli, ale bolo aj dosť takých prípadov, že sa žiaci nahlásili dodatočne. Druhým rokom pracoval aj šachový krúžok pre deti z MŠ, kde bolo zapísaných až 36 detí a tak sa stretnutia konali v dvoch dňoch. Netreba zabudnúť, že stále pokračujeme v celoslovenskom projekte Šach na školách v rámci ktorého majú druháci v rozvrhu jednu hodinu šachu týždenne.

Som zástancom myšlienky, že najlepším tréningom v akomkoľvek športe je súťažný zápas. Slovenský šachový zväz, mimochodom počtom členov najväčší športový zväz na Slovensku, organizuje v tomto smere množstvo podujatí. Pre začiatočníkov ide predovšetkým o seriál turnajov, ktorých výsledky sa započítavajú do Grand Prix SR mládeže v šachu. Decká sú rozdelené do troch kategórií podľa veku a to do 8, 11 a 14 rokov, zvlášť chlapci a dievčatá. Do celkového poradia sa započítava 6 najlepších výsledkov z turnajov, pričom prvých 10 hráčov v každej kategórii postupuje do semifinále a odtiaľ prví traja do celoslovenského finále.

Tohto ročníka sa do súťaže zapojilo 1403 hráčov z 280 oddielov z celého Slovenska, pričom sa odohralo dovedna 94 turnajov. Som hrdý na to, že v kalendári turnajov nechýba turnaj v Lendaku, ktorý organizujeme u nás pravidelne v mesiaci október. Taktiež účasť našich detí je pomerne vysoká, prezentujeme sa hlavne v seriáli turnajov Liga mládeže Spiša a TALENT v Liptovskom Mikuláši. V uplynulom roku sa turnajov aktívne zúčastnilo 18 žiakov, ktorí dovedna nazbierali 2022 bodov, čo predstavuje celkovo 15. miesto na Slovensku. Do semifinále v Humennom postúpili štyria hráči, súrodenci Florián, Paulína a Ivana Stolárovci a Barborka Konopová. Florián dokonca semifinále vyhral a do finále s ním postúpila z 3. miesta aj Ivana. Následne vo finále v Topoľčanoch skončil Florián na 5. mieste a Ivana bola siedma.

Kvalitatívne najsilnejšími turnajmi sú Majstrovstvá SR jednotlivcov i družstiev, ktorých sme taktiež pravidelnými účastníkmi. Družstvá starších žiakov sa stretli v Ružomberku. Lendak reprezentovali súrodenci Pavol a Ivana Stolárovci, Katarína Dudašková, Štefan Strela a Barborka Konopová. Skončili sme celkovo na 30. mieste so siedmimi bodmi za 2 víťazstvá (nad Modrankou 4 : 0 a nad Slovanom Bratislava C 3,5 : 1,5) a za 1 remízu s Doprastavom Bratislava B 2 : 2. Prehrali sme so špičkovými klubmi z Prešova, Banskej Bystrice, Martina a Žiliny.

V majstrovskom turnaji jednotlivcov v Rapid šachu taktiež v Ružomberku pekne zahrali súrodenci Štefan a Mário Dudaškovci, ktorí v kategórii chlapcov do 20 rokov obsadili 12. miesto – Štefan s 3,5 bodmi a 15. miesto – Mário taktiež s 3,5 bodmi. Darilo sa aj Floriánovi Stolárovi, v kategórii CH08 obsadil 9. miesto so 4,5 bodmi z celkového počtu 39 hráčov. Z dievčat pekne zahrala Ivana Stolárová, v kategórii D14 získala 3,5 bodu a skončila deviata. Ostatným sa darilo menej. Pavol Stolár v kategórii CH16 bol na 26. mieste s 2 bodmi, Štefan Strela (CH14) 40. miesto s 2 bodmi, Katka Dudašková (D16) 10. miesto s 2,5 bodmi, Paulína Stolárová (D12) 16. miesto s troma bodmi a Barbora Konopová (D10) 14. miesto s 2,5 bodmi.

Mário Dudaško už dlhšie patrí medzi širšiu slovenskú šachovú špičku čo dokázal aj na Majstrovstvách SR v klasickom, tzv. dlhom šachu na 9 kôl v Tatralandii v Liptovskom Mikuláši. Získal 4 body, odohral nádherné zápasy, z nich mnohé sme mali možnosť sledovať v priamom on-line prenose. Obsadil 22. miesto v kategórii CH20. Pavol Stolár (CH16) získal 3,5 bodu a skončil na 29. mieste, jeho brat Florián (CH08) získal 5 bodov a skončil deviaty. Dievčatám sa až tak nedarilo.

Celá táto činnosť by nebola možná bez podpory školy, obecného zastupiteľstva a rodičov detí. Vyžaduje si to veľa úsilia a trpezlivosti. Úspechy sa dostavujú len pomaly, po mnohoročnom tréningu a po mnohých prehrách. Šach je beh na dlhé trate, je potrebné vytrvať.

Ďakujem všetkým zainteresovaným a prajem veľa úspechov v ďalšom šachovom raste.