Šesť trofejí pre Lendak!

V sobotu, 8. apríla 2017, sa skončil ďalší ročník Ligy mládeže Spiša v šachu jednotlivcov. Hralo sa celkovo 6 turnajov v ôsmich kategóriách, zvlášť pre chlapcov aj dievčatá, rozdelených podľa veku do 8, 11, 14 a 21 rokov. Prvý turnaj sme zorganizovali u nás v Lendaku, postupne sme boli v Kežmarku, Smižanoch, Bijacovciach, Poprade a na záver v Spišskej Novej Vsi. Seriálu turnajov sa celkovo zúčastnilo viac ako 200 detí, Lendak reprezentovalo až 22 šachistov. Každý turnaj sa hral na 7 kôl, s tempom 2 x 15 minút na zápas. Výsledky boli vyhodnocované priebežne za každý turnaj zvlášť, započítavané aj do seriálu GPX SR, a na záver bolo vyhodnotené celkové poradie za ročník, kde sa zarátavalo 5 najlepších výsledkov hráča.

Už sme si zvykli, že naši mladí šachisti nosia zo súťaží ocenenia. Za prvé tri miesta v každej kategórii boli rozdané krásne trofeje. Z celkového počtu 24 pohárov Lendak získal rovnú štvrtinu, teda šesť. Vyhrali sme iba kategóriu chlapcov do 8 rokov, keď prvenstvo obhájil Florián Stolár z II.B triedy. Medzi dievčatkami do 8 rokov si trofej za 2. miesto odniesla Valéria Suchanovská  z I.B triedy a tretia celkovo bola Mária Magdaléna Birošíková z I.C triedy. V kategórii dievčat do 11 rokov tretie miesto pre Lendak vybojovala Paulína Stolárová zo IV.D triedy. Treba podotknúť, že táto veková kategória, tak medzi chlapcami ako aj dievčatami, má najsilnejšie početné zastúpenie a preto je úspech Paulíny cenný. Medzi dievčatami do 14 rokov druhá skončila Ivana Stolárová zo VII.C triedy a pohárové ocenenie za 2. miesto získala aj Katarína Dudašková (VIII.C) v kategórii dievčat nad 14 rokov.

Blízko ocenenia boli aj ďalší. Matúš Selvek (I.A) bol piaty medzi najmladšími chlapcami, Barborka Konopová (II.D) zase šiesta medzi dievčatami do 11 rokov. Niektorí, pomerne dobrí šachisti, doplatili na malý počet odohraných turnajov (Dávid Selvek – IV.C, Jana Neupauerová – VI.A). Mnohí ešte len začínajú, ďalší práve postúpili vekovo do staršej a teda výkonnostne silnejšej kategórie. Radím trpezlivosť a vytrvalosť, verím, že sa úspech skôr, či neskôr, dostaví.

Na záver chcem poďakovať všetkým deťom za vzornú reprezentáciu školy a obce. Ďakujem za podporu zo strany vedenia SŠ v Lendaku, máme skutočne výborné podmienky pre prácu, ktoré nám ostatné kluby môžu závidieť. V neposlednom rade chcem poďakovať rodičom detí za to, že nám dôverujú a sami sa podieľajú na príprave detí na turnaje. Verím, že v takejto spolupráci budeme pokračovať a dočkáme sa aj ďalších úspechov.

Ing. Tomáš Hudáček, vedúci šachového krúžku

Fotoalbum